wulkan ElTeide na Teneryfie

5 najpiękniejszych miejsc na Teneryfie, gdzie można znaleźć spokój i inspirację

Teneryfa to wyspa na Oceanie Atlantyckim, największa spośród Wysp Kanaryjskich. Dla mnie jej piękno zawarte jest w niezwykle urozmaiconej przyrodzie. Teneryfa często nazywana jest kontynentem w miniaturze, ponieważ znajdziemy na niej kilka krajobrazów i stref klimatycznych. Jest niewielka, więc wszystko to możemy zobaczyć właściwie w 2 dni. Ja wybrałam dla Was moje ulubione miejsca. Większość z nich jest naprawdę mało uczęszczana, poza głównymi turystycznymi szlakami Teneryfy. Można się tam wyciszyć, poczuć spokój i harmonię lub znaleźć inspirację.

Oto mój subiektywny przewodnik po najpiękniejszych miejscach Teneryfy

1. Wulkan Teide – symbol Wysp Kanaryjskich

To piękne, majestatyczne miejsce na Teneryfie, z ośnieżonym szczytem i księżycowym krajobrazem wokół. Jest w nim coś surowego i mistycznego, co sprawia, że myśli się uspokajają, a emocje równoważą. Wulkan Teide otacza malowniczy park narodowy, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam. O jego wyjątkowości świadczy tez fakt, że znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W dzień można podziwiać tu niezwykłą przyrodę, a w nocy spektakl gwiazd.dej wycieczki na Teneryfie, więc na pewno łatwo znajdziecie przewoźnika, ale też łatwo tam trafić samemu.

Wulkan Teide na Teneryfie, symbol wysp Kanaryjskich

Sceneria jak z filmów fantazy, niemal pustynny krajobraz i majestatyczny wulkan – to piękne miejsce zaprasza do podziwiania i wędrówek.

2. Lasy sosnowe i wawrzynowe – zielone płuca Teneryfy

Tak majestatycznych drzew i pięknie zachowanych lasów, wśród malowniczych wąwozów, nie widziałam nigdzie indziej. Strzeliste drzewa, skąpane w zieleni góry i doliny, absolutna cisza i krystalicznie czyste powietrze zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Żeby to zobaczyć i tego doświadczyć, trzeba zwiedzić Anagę – masyw górski z obszernym Parkiem Wiejskim, gdzie możemy podziwiać gęsty las wawrzynowy. Położone w północno-wschodniej części Teneryfy góry Anaga, są mało popularne wśród turystów i mało zaludnione. To idealne miejsce do wędrówek i wyciszenia. Tu najbardziej można poczuć pierwotny związek człowieka z naturą.

Następną atrakcją jest Park Naturalny – Corona Forestal – obszerny teren z wysokimi górami i sosnami kanaryjskimi, które otaczają Park Narodowy El  Teide. Sosny kanaryjskie to smukłe drzewa, których gałęzie przyjmują zaskakujące formy, w miarę, jak się starzeją. Naprawdę jest co podziwiać!

Lasy sosnowe na Teneryfie
Masyw górski Anaga na Teneryfie

Zapierające dech w piersiach widoki, dzika przyroda i krystalicznie czyste powietrze. A wszystko to z dala od zgiełku i hałasu miast.

3. Klify i skaliste wybrzeża – tajemnicze i surowe miejsca kontemplacji

Niedaleko nadmorskiego miasteczka Los Gigantes i Puerto de Santiago, znajdują się klify olbrzymy, które osiągają wysokość od 300 do 600 metrów. Los Gigantes znajduje się na zachodzie Teneryfy i położone jest w miejscu spływania lawy z jednej z ostatnich erupcji. Tu nie spotkamy zieleni, charakterystycznej dla środkowej i południowej części wyspy. Ale ten krajobraz ma swój specyficzny, tajemniczy klimat, który wyjątkowo sprzyja refleksji i pozwala wyciszyć umysł.

Klify na Teneryfie
Skaliste wybrzeże na Teneryfie, zachód słońca

Ocean, kamienne wybrzeże i czarno-grafitowe skały to inspirujący temat do zdjęć. I…prawie zdążyłam na zachód słońca!

4. Plaża de las Teresitas – połączenie karaibskiej scenerii z surowością wulkanicznej wyspy

Plaża de las Teresitas znajduje się w pobliżu portu Santa Cruz de Tenerife. Jest niezwykle piękna, choć sztuczna. Utworzono ja w 1973 roku, przy użyciu ponad 4 milionów worków piasku przywiezionego z Sahary. Ma ponad kilometr długości i choć przyciąga sporo turystów, można znaleźć na niej zaciszne, spokojne miejsca. Uczucie spokoju potęguje fakt, że plaża ta posiada falochron, który chroni ją przed prądami morskimi i sprawia, że woda jest spokojna i prawie nie ma fal.

Najpiękniejsza plaża na Teneryfie
Najpiękniejsza plaża na Teneryfie
Plaża de las Teresites, Teneryfa

Bezkresny horyzont, błękitne niebo i spokojny Ocean. Tu naprawdę można się wyciszyć i nabrać dystansu do codzienności.

5. Puerto de la Cruz – inspirujące, artystyczne miejsce 

Tutaj jest wszystko. Zapierające dech w piersiach widoki na ocean, niezwykła architektura, artystyczna uliczka z fasadą budynku z paczworku jakby zrobionego na szydełku, urocze kawiarenki i Loro Park, czyli ogród botaniczny z pokazami zwierząt.

Osoby, które poszukują błogiego relaksu najbardziej docenią sporej wielkości kompleks basenów, które zostały zaprojektowane przez słynnego architekta, Césara Manrique. W basenach jest słona, oceaniczna woda, a wokół wulkaniczne głazy. W ciągu dnia miasteczko jest dość spokojne, można zagubić się w jego przestrzeni, podziwiać architekturę i piękno nieba i oceanu. Natomiast wieczorem robi się głośno i tłoczno (dlatego, gdy tylko zaczęło zmierzchać, uciekliśmy stamtąd). Jednak jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej inspirujących miejsc na Teneryfie i z pewnością warto je odwiedzić!

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji, zapraszam Cię na wpis o kobiecej podróży do baśniowego Maroko. Zaś na krótsze dystanse polecam zdecydowanie magiczny weekend w Krakowie.

Santa Cruz, miasteczko na Teneryfie z największą ilością atrakcji
Wakacje na Teneryfie, atrakcje

Santa Cruz to nie tylko architektura, widoki i turystyczne atrakcje. To także niezwykła roślinność i … najpyszniejsze lody jakie jadłam :-)

Podziel się!