kołdry dla alergików

czyli co ma wspólnego dobre życie z wyborem myśli i …kołdry.

To ciekawe, jak z wiekiem zmienia się nasz system wartości i nasze potrzeby. Dla mnie prawdziwym luksusem jest teraz kontakt z naturą, dobre myśli i komfortowy sen. Ostatni czas nauczył mnie, że jakość mojego najbliższego otoczenia jest kluczowa dla zdrowia i samopoczucia tak mojego, jak i całej mojej rodziny.

Pogodne usposobienie, pozytywne, pełne życzliwości myśli, umiejętność korzystania z przyjemności, psychiczny i fizyczny kontakt z otaczającą człowieka naturą to podstawowe zasady wschodnich filozofii życia. Dobry sen według nauk mędrców jest nierozłącznie związany z dobrym, harmonijnym życiem. To, co np. medycyna chińska głosiła 2 tysiące lat temu, jest dziś potwierdzone naukowymi badaniami. Nie będę się rozpisywać o korzyściach komfortowego snu, bo zapewne dobrze je znacie. Muszę jednak podkreślić, że dla nas, kobiet, szczególnie kobiet dojrzałych, dobry sen to największy sojusznik naszego zdrowia, urody i samopoczucia. To właśnie podczas zdrowego, nieprzerwanego przez całą noc snu, wytwarzają się hormony, których nam z wiekiem ubywa. Tak, jakby natura chciała nas upomnieć, że nadszedł czas prawdziwego dbania o siebie.

Zarówno medycyna wschodnia, jak i zachodnia zgodnie potwierdzają, że braku odpowiedniej ilości snu nie jesteśmy w stanie niczym innym zrekompensować. Najbardziej odpowiednim momentem na położenie się spać są godziny 21-22. Uzasadnienie znajdujemy m.in. z dobowego zegara obiegu energii. Wejście w fazę głębokiego snu trwa przynajmniej 45 – 60 minut, stąd wynika potrzeba kładzenia się spać nie później niż o 22.

Sposoby na dobry sen.

Znacie z pewnością nasze rodzime sposoby na dobry sen (wietrzenie sypialni, picie ciepłego mleka, itp.). Warto poznać też sposoby zaczerpnięte z tradycji wschodniej. Dzielę się tymi, które sama praktykuję.

  1. Wieczorem piję tylko ciepłą wodę

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską twoje ciało musi ciężko pracować, aby podgrzać zimną wodę, którą pijesz. Więc jeśli wypijesz naprawdę zimną wodę przed snem, twoje ciało pracuje na zwiększonych obrotach, co nadmiernie je stymuluje, powodując bezsenność. Ciepła woda doskonale zamyka pory skóry, uspokaja i wycisza.

  1. Staram się dużo chodzić boso

Spacerowanie boso naturalnie równoważy energię w Twoim organizmie i pomaga oczyścić umysł. W tradycyjnej medycynie chińskiej uważa się, że chodząc boso, masujesz punkty meridianowe w stopach, które są związane ze snem.

  1. Podczas wieczornej kąpieli masuję stopy

Zgodnie z medycyną chińską zwykły masaż stóp odblokowuje meridiany oraz pomaga się zrelaksować i uspokoić. Wcieram ulubiony krem lub balsam uciskając kciukiem palce i wnętrze stóp.

  1. Z ziół wybieram herbatę z chryzantemy lub napar ze świeżej melisy

Chryzantema jest kwiatem stosowanym od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu bezsenności. W Chinach pije się ją codziennie, w celu zachowania zdrowej wątroby. Melisę hoduję w donicach i zalewam wrzątkiem świeże liście. Te suszone w saszetkach często tracą swoje właściwości.

Na jakość snu wpływa także to, w jakim otoczeniu zasypiam. A kluczowa jest wysoka jakość kołdry.

Zdrowy sen, to sen nieprzerwany poprzez dyskomfort związany z przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu, nocnym poceniem się czy pojawieniem się stanów alergicznych (mój mąż jest alergikiem, a ja mam wrażliwą skórę!).

Ten rok jest dla mnie zdecydowanie czasem prawdziwego dbania o siebie. Nie chodzi tu o nowe ciuchy czy gadżety, ale prawdziwy dobrostan fizyczny i duchowy. Jednym z większych problemów był dla mnie dobrej jakości sen. Wybudzanie się w nocy, alergia, przegrzane lub zmarznięte ciało, pocenie się… to wina nie tylko złej temperatury w pomieszczeniu czy hormonów. Przyjrzałam się jakości używanej przez siebie kołdry i stwierdziłam, że czas na nowy zakup. Szukałam czegoś bezpiecznego dla alergików, wysokiej jakości, naturalnego i jednocześnie praktycznego. Niestety kołdry z sieciówek nie spełniły tych kryteriów.

Znalazłam natomiast kołdrę najwyższej jakości z włókien alpaki polskiej firmy MyAlpaca.

kołdra najwyższej jakości

Jest ciepła, ale bardzo lekka. W tradycyjnej kołdrze puchowej lub syntetycznej, wypełnienie rozkłada się nierównomiernie. Kołdry MyAlpaca są szyte ręcznie tworząc efekt równomiernego pikowania. Wypełnienie jest równo rozmieszczone na przestrzeni całej kołdry i bez względu na to, z której strony jej użyjemy – temperatura jest ta sama. To niesamowite uczucie, kiedy przykrywam się leciuteńką kołdrą, a jest mi akurat – idealnie ciepło, ale nie gorąco. Do tego jest obszyta gęsto tkaną bawełną, która jest aksamitna w dotyku. Jako zodiakalny byk bardzo cenię sobie komfort i sensualne doznania. A jako dojrzała kobieta w końcu przestałam żałować sobie luksusu w codziennym dniu.

Znacie to uczucie, kiedy budzicie się w nocy, bo poty, bo zbyt gorąco albo przeciwnie – marzniecie i nie możecie się zrelaksować?

Nie tylko pomieszczenia mają różne temperatury, ale także nasze ciała. W zależności od tego, czy jesteśmy spokojne czy zestresowane, czy w naszym organizmie szaleją hormony, czy w diecie używamy na przykład ostrych przypraw – możemy mieć inną temperaturę ciała. Dlatego tak cenię sobie kołdry z włókien alpaki. Zwierzęta te pochodzą z andyjskich wyżyn, gdzie na przemian znoszą mróz i upał, więc wykształciły runo, którego właściwości zmieniają się zależnie od temperatury. Alpakowa kołdra przyjemnie chłodzi, gdy ciało jest zbyt rozgrzane i grzeje, gdy jesteśmy zmarznięte.

Do tego teraz kołdry MyAlpaca mają wszyte w lamówkę „uszka” – w każdym rogu i na środku każdego z boków. Dzięki temu dwie kołdry (np. letnia i całoroczna) mogą być ze sobą połączone tworząc jedną kołdrę zimową. Idealne rozwiązanie zarówno na gorące jak i zimne noce.  Moja koleżanka zdecydowała się na lato kupić kołdrę letnią, a jesienią dokupić kołdrę całoroczną o tych samych wymiarach i obie połączyć ze sobą w najchłodniejsze noce.

Luksusowa kołdra
Dobry sen
Kołdry na lato i zimę
Praktyczne kołdry

No i zwykła, kobieca sytuacja, kiedy w okresie premenopauzy i menopauzy (który, jak udowodnili naukowcy, może trwać nawet 15 lat i zaczyna się około 45 roku życia) – nocne poty. Dla niektórych z nas to prawdziwy kłopot, który negatywnie wpływa na jakość snu, a więc regenerację sił fizycznych i psychicznych! I to był bardzo duży argument na rzecz kołder MyAlpaca! Nie zatrzymują wilgoci, ponieważ włókno alpaki pochłania wilgoć, ale nie zatrzymuje jej, pozostawiając uczucie suchości i wygody. Co więcej, pod oddychającą, przyjemną w dotyku kołdrą, po prostu się nie pocimy.

Czy Was też zaczęło uczulać tyle rzeczy po czterdziestce?

Mój mąż zawsze był alergikiem, ale ja nabawiłam się tej przypadłości dopiero niedawno. Roztocza, sztuczne materiały, zbyt duża ilość chemii i konserwantów w produktach – to wszystko sprawia, że albo mam problemy z oddychaniem albo dostaję wysypki. No i ten zatkany nos i opuchnięte oczy!!!

Niestety objawy alergii są gorsze nocą i zakłócają spokojny sen. Badania pokazują, że ¾ alergików budzi się w nocy z powodu odczuwanych symptomów, a 93% ma problemy ze snem. Alergie przyczynić się mogą do zaburzeń snu, np. zespołu bezdechu sennego czy chrapania. Brak odpowiedniej ilości snu z kolei skutkuje obniżeniem odporności i nasileniem alergii i tak – nakręca się spirala.

Dlatego zrezygnowaliśmy w domu z pościeli puchowej, ponieważ pierze tworzy idealne warunki do rozwoju roztoczy.

Poszycie kołdry z włókna alpaki jest wykonane w 100% z naturalnej, wysokiej jakości bawełny, A wypełnienie jest wyłącznie czystym włóknem alpaki, bez dodatków chemicznych. Włókno alpaki jest przyjazne dla alergików i astmatyków, bo nie zawiera żadnych chemicznych dodatków ani lanoliny. W tym przypadku zaufałam ekspertom – produkty te rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Posiadają też certyfikat PRODUKT PRZYJAZNY DLA ALERGIKA przyznany przez magazyn Hipoalergiczni.

Dokładny opis kołder MyAlpaca znajdziecie tutaj https://sklep.myalpaca.eu/

Ja zdecydowałam się na NOWOŚĆ: 4 PORY ROKU

No i na sam koniec nie zapominam o moich ulubionych wieczornych rytuałach.

Przed snem czytam ulubioną książkę, co uspokaja mój umysł, łagodzi stres i harmonizuje oddech. Jest moim sprawdzonym sposobem na oderwanie się od spraw minionego dnia i przejście w tryb przygotowania do snu. Ulubiona książka, zapach papieru, lawendowa świeca przenoszą mnie w krainę relaksu.

Pięknych snów i tylko dobrej energii dla Was!

Dobry sen dojrzałej kobiety

Podziel się!

Privacy Preference Center