Jakie książki rozwijają kreatywność?

INSPIRACJA NA DZIŚ


Jeżeli chcecie w swoim życiu więcej magii i kreatywności, mam dla Was listę baaardzo przyjemnych i rozwijających książek.

5 inspirujących książek, które rozwijają kreatywność i twórczą odwagę

1. „Droga Artysty” – Julia Cameron. Światowy bestseller, który milionom ludzi pomógł przełamać twórcze blokady

Uwielbiam tę książkę i czytałam ją wiele razy. Wracam do niej szczególnie wtedy, gdy brakuje mi nowych pomysłów lub moje życie (nie tylko twórcze) utyka w martwym punkcie. Jest pełna historii o ciekawych ludziach i zabawnych zdarzeniach, zawiera mnóstwo przykładów twórczych blokad i sposobów ich pokonywania. Można ją potraktować jak kurs kreatywności, ponieważ podzielona jest na 12 tygodni, podczas których wykonuje się konkretne ćwiczenia. Nie zniechęcajcie się! To same przyjemności – jak pójście na kreatywną randkę lub narysowanie karykatury wewnętrznego krytyka! Jeśli nie czytałyście – prawie Wam zazdroszczę tego pierwszego razu! Pamietam, jak piorunujące wrażenie zrobiła na mnie ta książka, gdy sięgnęłam po nią kilka lat temu.

2. „Z wielką odwagą” – Brené Brown, autorki słynnych „Darów niedoskonałości”

Kreatywność wymaga wrażliwości i odwagi. Odwagi pokazania siebie, wystawienia się na krytykę, pokonania własnych lęków. Autorka pisze o tym jak poczucie wstydu i perfekcjonizm sabotują nasze twórcze życie. Polecam szczególnie tym z Was, które zastanawiają się, czy przedstawić swoje dzieło światu. To może być blog (zbieżność faktów przypadkowa ;-)), wiersz, obraz, nowe danie lub pomysł na udekorowanie domu. Te wszystkie mniejsze i większe rzeczy, którymi wstydzimy się podzielić z innymi. Z rozmów z kobietami wiem, ze są dwa główne powody takiej blokady. Pierwszy to brak wiary w siebie. Nie wierzymy, że to co zrobiłyśmy jest wystarczająco dobre, a drugi to strach przed krytyką (o sposobach na wewnętrznego krytyka przeczytacie w jak sobie radzić z wewnętrznym krytykiem) Oczami wyobraźni widzimy (a uszami słyszymy) krytyczną szefową, wymagającego nauczyciela lub rodzica, złośliwą koleżankę (lista nie ma końca). Te głosy są tak silne, że często uznajemy je za prawdziwe. Książka „Z wielką odwagą” tłumaczy, jak pomimo tych głosów zachować w sobie wrażliwość i siłę. Jako bonus polecam Wam przemówienie Brené Brown na TED-ex o tym, dlaczego krytyk się nie liczy! Jest genialne (znajdziecie na YouTube). Wstyd, porównywanie się i perfekcjonizm to wrogowie naszych talentów i marzeń. Nie da się ich jednak zupełnie wyeliminować. Ta lektura pomaga te demony oswoić.

3. „Wielka Magia” – Elizabeth Gilbert, autorki superbestsellera „Jedz, módl się i kochaj”

Zabieram ją na każde wakacje. Czytałam wiele razy i zawsze coś nowego odkrywam. Tak naprawdę to zbiór opowiadań, w które wplecione są przemyślenia autorki na temat kreatywności. Bardzo osobiste, autentyczne i motywujące. Niemal każde zdanie zasługuje na przytoczenie. Więc wybrałam na chybił trafił (zdając się na los lub przeznaczenie..): „Kiedy umiera odwaga, wraz z nią ginie kreatywność. Wszyscy wiemy, że strach jest odludnym cmentarzyskiem, na które udają się nasze marzenia i wysychają w palącym słońcu.” A Elizabeth Gilbert, jak mało kto, jest dla mnie w tej dziedzinie autorytetem. I nie tylko dla mnie, bo jej przemówienie na TED-ex „Twój nieuchwytny geniusz twórczy” bije rekordy oglądalności i ma juz prawie 17 milionów odsłon!

4. „Patrząc” – Józef Czapski. Książka niezwykłego twórcy – pisarza, malarza i wielkiego patrioty

To powinna być lektura obowiązkowa na lekcjach plastyki. Uczy miłości do sztuki, malarstwa i piękna. Rzadko się zdarza, żeby utalentowany pisarz był jednocześnie malarzem. Można ją czytać na dwa sposoby. Jako zbiór esejów o malarstwie i malarzach (w większości znajomych Czapskiego) lub jako pamiętnik człowieka i artysty, który zmagał się ze swoją wrażliwością, krytyką najbliższego środowiska i potrzebą tworzenia, która zawsze wygrywała. Dzięki tej książce odważyłam się malować. W jednym z esejów Czapski wspomina, jak przyszli kiedyś do niego znajomi (już uznani) malarze. Popatrzyli na obraz, z którego był wyjątkowo dumny i powiedzieli, że to jest dowód, że jednak nie każdy może zostać artystą! Pomimo tego Czapski malował, bo inaczej nie potrafił, bo tak się wyrażał, bo to sprawiało, że obcował z czymś pięknym i szlachetnym.

5. „Creative Revolution” – Flora Bowley, która łączy malowanie intuicyjne z jogą i duchowością

Książka niestety nie ma polskiego tłumaczenia (kupiłam ją na Amazonie), ale angielski jest dość prosty i nie wymaga dużego zaawansowania. Przede wszystkim są tam piękne zdjęcia obrazów artystki oraz ćwiczenia, jak rozwinąć własną intuicję twórczą i odwagę do wyrażania się. Podtytuł tej książki w wolnym tłumaczeniu brzmi: „osobisty rozwój poprzez odważne, intuicyjne malowanie”. W Internecie możecie zobaczyć filmiki, które pokazują jak malarka tworzy. Na ogromnych formatach maluje rękami, pryska na obrazy wodą, zamalowuje je i tworzy od nowa. Uwielbiam na to patrzeć. To pokazuje, że twórczy proces jest dziki, intuicyjny i zaskakujący. Jednocześnie książka zawiera też konkretne techniczne wskazówki, co zrobić, żeby obrazy, które powstają tą techniką były ciekawe i atrakcyjne.

Pięknych, kreatywnych chwil Wam życzę!

„Kreatywność to inteligencja, która się bawi”- Albert Einstein

Relaks z książką w hamaku
Kreatywność w życiu lektury

Podziel się!

Privacy Preference Center