Olejowanie twarzy to mój kosmetyczny rytuał od ponad roku. Polecam 13 olejków najlepszych dla cery dojrzałej. Mój faworyt to numer 13 ;-)
Wiele lat pracowałam w kobiecych magazynach i testowałam mnóstwo kosmetyków. Kiedyś nawet byłam redaktorką naczelną pisma branżowego „Kosmetyki” i wtedy naprawdę byłam mocno na bieżąco z nowinkami kosmetycznymi. Ale po tych wszystkich latach wracam do „bazy”. Naturalne kosmetyki należą do moich ulubionych, a organiczne olejki to moje kosmetyczne uzależnienie.
A olejki do twarzy testowałam przez ostatni rok. Zrobiłam też mały reaserch i polecam Wam 15 najlepszych (moim zdaniem) dla cery dojrzałej.
Jednak najpierw podstawowe zasady. Jak używać, żeby nie przesuszyć cery.
Olejki dla cery dojrzałej – jak ich używać
Podstawowa zasada jest prosta. Nigdy na sucho. To najgorszy pomysł, bo można wysuszyć cerę, a ta dojrzała ma właśnie z przesuszeniem problem. Zawsze dodajemy czegoś z wodą. Krem to doskonały pomysł. Można też zmieszać z maseczką lub kwasem hialuronowym. Jeśli mamy pod ręką tylko olejek, to polecam dodać trochę wody – najlepiej przegotowanej.
Druga ważna reguła – dwie, trzy krople powinno wystarczyć na całą twarz. Nie warto przesadzać, bo można „zapchać” pory.
Olejki w pielęgnacji twarzy – rano czy wieczorem?
Tych ciężkich nie polecam rano, bo słabo się wchłaniają, cera wygląda na tłustą, a makijaż „spływa”. To tzw. oleje „nieschnące”, np.: olej makadamia, z awokado, z pestek dyni, olej z orzechów laskowych i włoskich, oliwa z oliwek. Wyjątek to skóra pod oczami. Tam jedna kropla takiego olejku zmieszana z kremem może natłuścić tę okolicę i w ten sposób zmniejszyć widoczność zmarszczek. Natomiast olejki lekkie, „schnące” mogą z powodzeniem być stosowane rano i pod makijaż. Są to na przykład takie oleje, jak: z dzikiej róży, z czarnuszki, pestek winogron.
Bez względu na to, czy zdecydujecie się na te cięższe czy lekkie, warto wiedzieć, które są szczególnie polecane dla dojrzałej cery i dlaczego.
13 olejków dla cery 50plus – moje po polecenia
1. Olej z kiełków pszenicy – bogactwo witaminy E, idealny pod oczy
Otrzymuje się go z zarodków pszenicy, które zawierają nawet do 17 proc. oleju bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to także jeden z olejów najzasobniejszych w witaminę E, która działa przeciwstarzeniowo. Charakteryzuje się on pomarańczową barwą i zbożowym zapachem. Głęboko nawilża, łagodzi podrażnienia i zapobiega starzeniu się skóry. Stosuje się go również jako naturalny filtr UV. Olej z kiełków pszenicy działa antyoksydacyjnie, chroni komórki przed atakami ze strony wolnych rodników, a także pobudza syntezę kolagenu.Zawiera także lecytynę, która powstrzymuje utratę wody przez skórę. Świetnie działa na delikatną skórę wokół oczu – nawilża i zmiękcza naskórek.
2. Olejek ze słodkich migdałów – napina skórę
Jest to wyjątkowy olejek, który nie tylko nawilża suchą skórę, ale także przyjemnie pachnie. Tłoczony na zimno z nasion słodkiego migdałowca słynie z łagodzenia podrażnień, napina skórę i delikatnie ją natłuszcza.
3. Olejek marchewkowy – poprawia koloryt cery
Idealny na lato, nie zatyka porów, nie zostawia na twarzy tłustej warstwy, a poprawia koloryt skóry – zapewnia delikatnie brązujący efekt. Działa przeciwzapalnie, zmiękczająco i przyśpiesza gojenie ran, dlatego polecany jest zwłaszcza po kąpielach słonecznych.
4. Olej z awokado – regeneruje i nawilża skórę
Łatwo się wchłania i działa regenerująco na najgłębsze partie skóry. Jest bogaty w witaminy A i E. Nawilża skórę i powstrzymuje utratę wody. Zwiększa elastyczność i napina skórę. Poleca się go zwłaszcza do dojrzałej cery.
5. Olej jojoba – idealny na upały
Z pestek simondsji kalifornijskiej, rośliny z pustynnych obszarów Ameryki Północnej. To doskonały kosmetyk wygładzający, regenerujący i nawilżający. Jest odporny na wysokie temperatury i nie psuje się, dlatego nie ma daty ważności.
6. Olej makadamia – zmiękcza i wygładza
Regeneruje komórki oraz chroni przed działaniem promieniowania słonecznego. Ponadto zmiękcza i wygładza cerę. Spowalnia procesy starzenia cery, w dodatku nawilża i odżywia zmęczoną skórę.
7. Olej marula – nazywany strażnikiem młodości
Działa silnie nawilżająco, ujędrniająco i regenerująco. Jest silnym antyoksydantem, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Sprawdza się w przypadku skóry suchej i podrażnionej. Zawiera sporą dawkę witaminy E i C, hamuje skłonność do zaczerwienienia. Spowalnia proces starzenia się skóry i jest często nazywany strażnikiem młodości.
8. Olejek z orzechów laskowych dla cery ziemistej i zmęczonej
Skuteczne odżywia i uelastycznia cerę, w dodatku wzmacnia naczynka. Ułatwia przywrócenie dobrej kondycji skórze zmęczonej i ziemistej.
9. Oliwa z oliwek – pobudza skórę do regeneracji
Oliwa z oliwek pomaga oczyścić, odżywić, nawilżyć i zregenerować cerę. Pobudza naskórek do odbudowy i zapobiega starzeniu się skóry. Nie należy stosować na twarz samej oliwy – warto dodać do niej oleju rycynowego.
10. Olej z dzikiej róży – zmniejsza widoczność blizn, rozstępów, wspomaga walkę z przebarwieniami
Stosowany regularnie pozwala zachować młody wygląd skóry i poprawić jej elastyczność. Witamina C zawarta w oleju z dzikiej róży ma łagodniejszą formę niż witamina C występująca w większości kosmetyków. Z tego powodu nie podrażnia skóry. Ponadto działa regenerująco, wzmacniająco i łagodząco. Pozwala zmniejszyć widoczność blizn (w tym potrądzikowych) i rozstępów. Po opalaniu wspomaga walkę z przebarwieniami.
11. Olej konopny – stymuluje odbudowę skóry
To rekonstruktor skóry, stymuluje jej odbudowę, jest bogaty w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które uzupełniają ich braki spowodowane wypłukiwaniem przez czynniki zewnętrzne. Ich obecność w skórze sprawia, że wygląda ona młodo. Olej ma działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, naprawcze i ujędrniające. Obecny w oleju kwas linolowy zapobiega utracie wody przez skórę. Bardzo szybko się wchłania nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze.
12. Olejek z róży damasceńskiej
A raczej macerat z płatków róży w oleju ze słodkich migdałów to delikatny olej do cery dojrzałej i wrażliwej. Sprawia, że cera staje się elastyczna, miękka i gładka. Olej ten pozostawia przyjemny film na skórze, dobrze się wchłania.
13. Olej z pestek moreli – mocno wygładzający, dla cery wrażliwej
Ostatnio mój ulubiony olejek. Skóra jest po nim aksamitna, miękka w dotyku i wygładzona. Nic dziwnego, to szybko wchłaniający się olej o właściwościach wygładzających, antyoksydacyjnych. Ogranicza powstawanie zmarszczek, jest odpowiedni do cery wrażliwej, z podrażnieniami i stanami zapalnymi. Olej pozostawia aksamitny film na skórze sprawiając, że jest dobrą bazą nawet pod makijaż.
Natomiast nie przepadam za bardzo popularnym olejem kokosowym i arganowym do stosowania do twarzy. Za to chętnie stosuję je do pielęgnacji dłoni.
No ale to już na inny wpis!
PS. O olejach do włosów siwych przeczytacie w starszym artykule: Pielęgnacja siwych włosów ; moje odkrycia
A olejek z pestek malin, jest wspaniały! Pozdrawiam
Dobra dawka wiedzy dla dojrzałej cery:) dziękuję
Wypróbuje ten zestaw olejków:)
Witam mam pytanie czy to są olejki typowo kosmetyczne czy po prostu oleje np spożywcze (nie wiem czy dobrze to ujęłam 🤔)
Olejek z opuncje figowej dla cery 50+ jest niezastąpiony.
W moim przypadku działanie jest rewelacyjne.
Koniecznie wypróbuj😁
dziękuję! Na pewno wypróbuję!
Dużo dobrego słyszałam o opuncji. Jak stosować żeby efekty były jak najlepsze i nie „zapchaly” skory? Dziękuję ❣️
A gdzie kupujesz te olejki?
w drogerii w której akurat jestem, ale też w sklepach ekologicznych
A mnie interesuje czemu powtarzają się dwa olejki z kiełków pszenicy i jojoba?
słusznie :-) już poprawiłam – pisałam w nocy i odpisała się stara wersja :-)
Warto też dodać do tego zestawu olejek z opuncji i incha inchi.🙂👏
dziękuję za podpowiedź – muszę je wypróbować!